تبلیغات
وب سایت مجتبی خدادادی (استاد آیلتس) - میانگین یا معدل نمره آیلتس چگونه محاسبه میشود؟

دانلود کتاب های منتخب

میانگین یا معدل نمره آیلتس چگونه محاسبه میشود؟

ثبت نام آزمون آیلتس منابع آموزشی آیلتسمیانگین یا معدل گرفتن از نمره آیلتس برای برخی از زبان آموزان جای پرسش است و در این باره پرسش های بسیاری پیش کشیده میشود. پیشتر درباره براورد و محاسبه نمره نهایی بخش ریدینگ و لیسنینگ آیلتس در کارنامه(TRF) یا Test Report Form از نمره خام صحبت کردیم. در اینجا به بررسی شیوه معدل گیری در آیلتس یا محاسبه overall band score میپردازیم.

محاسبه نمره نهایی آیلتس یا Overall Band Score چگونه است؟

در کارنامه آیلتس برای هر مهارت اصلی آزمون (Listening, Reading, Writing  و Speaking) یک نمره گزارش میشود. وزن یا ارزش هر یک از این نمره ها در معدل پایانی با یکدیگر برابر (۲۵%) است. نمره نهایی با معدل گرفتن از مجموع این ۴ نمره محاسبه میشود.

آیا نمره آیلتس به پایین گرد میشود یا به بالا؟

نمره نهایی یا overall band score به نزدیک ترین نمره یا نیم نمره گرد میشود. همچنین اگر میانگین چهار نمره بیست و پنج صدم شود (۰٫۲۵)، نمره نهایی به نیم نمره بعدی گرد میشود. به همین ترتیب اگر نمره نهایی هفتاد و پنج صدم(۰٫۷۵) باشد به نمره کامل بعدی گرد میشود .

برای نمونه شرکت کننده ای که نمره های ایشان ۶٫۵ لیسنینگ، ۶٫۵ ریدینگ، ۵ رایتینگ، و ۷ اسپیکینگ بوده نمره نهایی ۶٫۵ را در کارنامه دریافت خواهد کرد. محاسبه این نمره به صورت زیر است:

(۲۵ ÷ ۴ = ۶٫۲۵ = Band 6.5)

به همین ترتیب شرکت کننده ای که نمره های ۴ در لیسنینگ، ۳٫۵ در ریدینگ، ۴ در رایتینگ و ۴ در اسپیکینگ دریافت کرده، نمره نهایی ۴ را در کارنامه دریافت خواهد کرد:(۱۵٫۵ ÷ ۴ = ۳٫۸۷۵ = Band 4.0)

با اینهمه، شرکت کننده ای که نمره های ۶٫۵ لیسنینگ، ۶٫۵ ریدینگ، ۵٫۵ رایتینگ، و ۶ اسپیکینگ دریافت کرده نمره نهایی ۶ را در کارنامه خواهد داشت:

(۲۴٫۵ ÷ ۴ = ۶٫۱۲۵ = Band 6)

محاسبه نمره نهایی کارنامه آیلتس (TRF) با شمارگر نمره آیلتس

همچنین میتوانید یا وارد کرده نمره های خود در هر بند یا مهارت نمره نهایی خود را با بهره گیری از شمارشگرهایی که در برخی سایت ها وجود دارد محاسبه نمایید. نمونه ای از این محاسبه گرها در زیر نشان داده شده  و در پیوند زیر در سایت ielts-blog.com و در پیوند زیر قابل دسترسی خواهد بود:

http://www.ielts-blog.com/ielts-overall-band-score


نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.