تبلیغات
وب سایت مجتبی خدادادی (استاد آیلتس در شیراز) - تجارب و توصیه های یک داوطلب در مورد IELTS Reading

دانلود کتاب های منتخب

تجارب و توصیه های یک داوطلب در مورد IELTS Reading

منابع آموزشی آیلتس آموزش مهارت درک مطلب ( Reading )عدم مدیریت زمان چه مشکلاتی را برای ما بوجود می آورد ؟
بهتر است اول به این سوال پاسخ دهم که اگر ما مدیریت زمان نداشته باشیم چه مشکلی برای ما بوجود می آید ، خوب عمده مشکلات زیر پیش روی ما خواهند بود .

 1. عجله کردن در پاسخگوئی به سوال ها (به علت اینکه فکر می کنیم تلاش می کنیم که زمان را ذخیره کنیم برای سوال های سخت تر) باعث می شود که سوال ها را به دقت نخوانیم ، در متن به دقت به دنبا پاسخ نباشیم و در نتیجه پاسخ اشتباه بزنیم ، شما فکر کنید این اتفاق در بخش اول و دوم برای شما رخ دهد ، بخش هائی که بسیار بسیار سوال های آسانی دارند و شما باید بتوانید حداکثر پاسخ های درست را در این دو بخش داشته باشید .
 2. در برخی حالات شما بدون توجه به زمان و میزان مجاز برای پاسخگوئی به یک بخش (مثلا 7 سوال مربوط به پاراگراف اول بخش دوم آزمون) تمام زمان را به پاسخ دادن به یک یا چند بخش اختصاص می دهید و در نتیجه نمی توانید با دقت و زمان کافی به بقیه بخش ها پاسخ دهید و پاسخ های اشتباه دراین حالت زیاد می شود .
 3. وارد کردن پاسخ ها در پاسخنامه به شکل درست و در زمان مناسب مهمترین کارهست ، اشتباه وارد کردن پاسخ ها مساوی است با رد شدن در آزمون ، پس باید برای این بخش نیز زمان اختصاص بدهیم .

مشکلات زیادی هستند که عدم مدیریت زمان به شکل درست و دقیق پیش روی ما می آورد ولی خوب من با چند روش درست و صحیح تونستم جلوی این مشکلات رو بگیرم و نهایتا هم نمره مورد نظر رو کسب کنم .

روش های که من بکار بردم تا بتونم موفق بشم :

 1. اولین چیزی که من ضعف داشتم تو بخش خواندن بود ، یعنی وقتی میخواستم یه متنی رو بخونم خیلی کند بودم و با دهان میخواندم و لب هام تکون میخورد که روش اشتباهی است و فوق العاده زمان بر ، عادت کنید که با چشم متون رو مطالعه کنید نه با دهان ، لازم نیست کتاب بخوانید ، من روزی 30 دقیقه وقت میزاشتم و یک متن انگلیسی معمولی رو از سایت های مختلف پیدا میکردم و میزاشتم جلوم و میخوندم به این روش و اینجوری خواندن با چشم را یاد گرفتم و هر روز بهتر می شوم ، الان کتاب های تخصصی که میخونم رو خیلی سریع تر تموم می کنم چون سرعت مطالعه با چشم خیلی بالاتر از دهان است .
 2. دومین چیزی که کار کردم باز هم مربوط بود به خواندن متن ، اما این بار خود سوال بود ، باور کنید خیلی مهمه که سوال را با دقت بخوانید ، چون خود من بارها و بارها سوال را نادرست می خوندم ودرست متوجه منظور سوال نمی شدم  وپاسخ اشتباه میشد ، شما فکر کنید تو هر بخش اگه یک سوال هم اینجوری از دست بدهید آخر کار چه اتفاق بدی در انتظار شماست .
 3. سومین چیزی که روی آن کار کردم مربوط به فهم متن پاراگراف ها بود ، سعی میکردم وقتی با چشم میخوانم منظور متن را متوجه بشم و نه کلمه به کلمه آن ، چون کلمه به کلمه متوجه شدن برای وقتی است که محدوده پاسخ رو پیدا کردیم و در بقیه موارد وقتی متن را می خوانیم داریم به دنبال شروع محدوده سوال و پاسخ می گردیم نه درک کامل خودمتن .
 4. وقتی این سه مرحله رو پشت سر گذاشتم ، صرفه جوئی زیادی در وقت کرده بودم ، سوال ها را کامل متوجه شده بودم و وقتی تو متن میخواستم دنبال پاسخ بگردم ، می دونستم که باید دنبال چی بگردم .
 5. وقتی که مشکل خواندن متن رو برطرف کردم رفتم سراغ این موضوع که برای هر سوال با چه سیاستی برم جلو ، بخشی که بسیار مهم است و به من خیلی کمک کرد ، تو کتاب Action Plans for IELTS برای تک تک سوال ها یک سناریو پاسخگوئی داده و به نظر من این بخش کتاب Action plans for IELTS بهترین چیزیه که میتونه کمک کنه به هر کسی . پس کامل این بخش رو بخونید و برای هر نوع سوال بر اساس دستور العملی که این کتاب میگه حرکت کنید . اگه روش شما اشتباه باشه شما زمان رو از دست خواهید داد و به این شکل نمی تونید به درستی به همه سوال ها پاسخ بدید .
 6. وقتی درست و سریع خواندیم و متوجه متن شدیم و بعد سوال ها را هم کامل فهمیده بودیم و می دونستیم که تو متن باید دنبال چی باشیم و بعد هم می دونستیم که برای هر نوع سوال چه روشی رو باید بریم جلو تا در کمترین زمان بیشترین پاسخ درست رو داشته باشیم دیگه نوبت تست بود .
 7. وقتی داشتم خودم رو آماده می کردم و بعدا در خود آزمون با خودم یک ساعت دیجیتالی که دارای امکان کورنومتر باشه بردم ، این نوع ساعت ها بهترین ابزار هست ، ساعت های عقربه ای زیاد کمک نمی کنند چون دقیقا نمی تونند به شما بگن چقدر زمان گذاشتی و چقدر مونده .
 8. تو مرحله آماده سازی من چند تا کار کردم ، اول زمان میگرفتم که برای پاسخگوئی به یک مجموعه سوال (که برای یک پاراگراف از یک بخش هستند) چقدر زمان نیاز دارم ، برای بخش 3 شاید این زمان زیاد مهم نبود چراکه باید تو بخش 1 و 2 بسیار سریع پاسخ می دادم تا باقی مانده زمان رو صرف بخش سوم کنم ، نتیجه این بود که با استفاده از تکنیک های فوق تو آزمون های تستی قبل از آزمون اصلی من 7 تا سوال از بخش اول و دوم را که میخواستم جواب بدم (شامل خواندن دستورالعمل ، درک نوع سوال ، انتخاب استراتژی و شروع به پاسخگوئی ) حداکثر در 5 دقیقه جواب می دادم .
 9. نتیجه این رکورد خیلی مهمه ، چراکه شما دیگه الکی الکی عجله نمی کنید می دونید که 7 تا سوال بخش اول و و دوم رو مثلا می تونید تو 6 دقیقه بزنید و لازم نیست عجله کنید .
 10. اینکه چجوری به این رکورد برسید خیلی راحته ، من اینجوری شروع کردم ، میزان زمان پاسخگوئی به هر مجموعه سوال = 1 دقیقه برای هر سوال (مثلا برای 7 سوال می شود 7 دقیقه) + 1 دقیقه برای خواندن دستورالعمل. اینجوری اگه حرکت کنید برای 40 تا سوال 40 دقیقه زمان میخواهید و 20 دقیقه زمان اضافی خواهید داشت !
 11. دیدید چه راحت میشه زمان رو مدیریت کرد ، وقتی شما با تست می تونید در بخش 1 و 2 حتما خودتون رو به هر سوال یک دقیقه زمان پاسخگوئی برسونید ، پس کلی وقت خواهیم داشت برای بخش سوم ، برای وارد کردن پاسخ ها در پاسخ نامه ، برای بررسی مجدد سوال هائی که شک داریم و ...
 12. اینکه میگم برای هر سوال 1 دقیقه هم به این معنا نیست که اگه 1 دقیقه و 2 ثانیه شد شما باید برید سوال بعدی ، منظورم اینه که در مجموع باید برای 7 تا سوال 7 دقیقه زمان بزارید ، حالا نوع متن یه جوری هست که یک سوال 1.5 دقیقه طول میکشه ولی سوال بعدی دقیقا جمله بعدی هست و راحت شما اون رو تو 10 ثانیه جواب بدهید .
 13. من ساعت رو جوری گذاشته بودم جلوی چشمم که خیلی راحت هم به سوال ها جواب میدادم و هم مدت زمانی که گذشته رو با خودم کنترل می کردم .
 14. لازم نیست برای هر بار پاسخ دهی ، یک بار این کورنومتر رو ریست کنید ، اول آزمون استارت بزنید و با همون تایم برید جلو ، برای من اینجوری میرفت جلو ، بخش اول رو جواب دادم رو 10:30 بود بعد بخش دوم رو جواب دادم رو 25:40 بود مثلا .
 15. سوال هائی که شک دارید و علامت بزنید ، محدوده پاسخ رو مشخص کنید در متن و بعدا که زمان اضافی میمونه حتما دوباره برگردید و مجددا بررسی کنید .
 16. نحوه وارد کردن پاسخ ها در پاسخ نامه به این شکل نباشه که شما هر پاسخی را که وارد می کنید رو سریع تو پاسخنامه بنویسید ، سعی کنید که بخش بخش و یا گروه گروه پاسخ ها را وارد کنید ، مثلا یک گروه سوال که توش 5 تا سوال هست رو جواب بدید و بعد وارد پاسخنامه کنید .
 17. تو سوالاتی که قراره یک کلمه یا چند کلمه از متن استخراج بشه و دقیقا وارد پاسخنامه بشه لازم نیست یک بار توی برگه سوالات جواب بدید و بعد وارد پاسخنامه بکنید ، اینجوری زمان هدر می دهید ، کاری که من کردم دور پاسخ رو دایره میکشیدم تو متن و یه فلش میزدم به سمت بالا و شماره سوال رو می نوشتم ، اگه سوال 100درصد درست بود از نظر خودم عدد سوال رو X مزیزدم و اگر هم شک داشتم جلوش شماره سوال یه فلش میزدم تو برگه سوالات که بعدا راحت بتونم سوالهای که شک دارم رو پیدا کنم.
 18. نکته آخر در رابطه با ترتیب پاسخدهی به سوالات هست ، بعضی ها میگن اول 3 ، بعد 2 و آخر 1 و من برعکس میگم 1 و 2 و 3 ، چون اینجوری میدونم آخر سر چقدر میتونم روی بخش 3 که سخت ترین هست زمان بزارم و قسمت های راحت و نمره آور رو اول جواب میدم و سوم هم برای خود من وقتی دیدم اینقدر خوب بخش 1 و 2 رو جواب میدم (چون خوب خیلی آسون هستند) کلی انرژی داشتم روی بخش 3 و اون رو هم خیلی راحت جواب دادم و معتقدم بخش سوم متنش سخت هست ولی جواب هاش آسونه ، کافیه شما زمان داشته باشید :)
 19. در رابطه با بخش سوم که میگم متن سخته ولی پاسخ ها آسون دلیل دارم ، شما فکر کنید تو آزمون من 4 تا سوال ها از بخش سوم تو یه پاراگراف 5 خطی بود و  که سه تا از سوال ها اسم خاص بودند و خیلی راحت جواب دادم که همین باعث شد نمره بیارم .

کلام آخر اینکه ، ایمان داشته باشید که مدیریت زمان معجزه میکنه برای من که واقع معجزه کرد ، در این حد که 2 دقیقه آخر آزمون ریدینگ رو ریلکس نشسته بودم و از شروع آزمون ریدینگ و زدن تست های بخش اول دیدم که چقدر زمان میتونم ذخیره کنم .

یه چیزی رو هم بگم ، عقیده دارم آدم نمیتونه بانک کلماتش رو کامل کنه به اندازه ای که بتونه اینهمه کلمه که تو این آزمون میاند رو بلد باشه ولی خوب سیاست درست و مدیریت زمان مشکل رو برطرف میکنه ، در کنارش برای بار چندم میگم ، خوانندگان گرامی ایمان داشته باشید که Vocabulary for IELTS Cambridge که تو همین وبلاگ معرفی کردم فوق العاده است ، لغات این کتاب رو بخونید و یاد بگیرید ، تو Listening خیلی کمک میکنه ، تو Reading خیلی کمک میکنه ، تو Writing چهار تا مترادف از این کتاب یادبگیرید و استفاده کنید تو متن نمره میگیرید خیلی هم راحت !

نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره سایت

استاد زبان انگلیسی در شیراز- استاد آیلتس در شیراز- استاد تافل در شیراز-تدریس خصوصی آیلتس در شیراز- استاد مکالمه در شیراز-مدرس آیلتس در شیراز-مدرس تافل در شیراز-بهترین کلاس آیلتس در شیراز- بهترین کلاس تافل در شیراز- تدریس خصوصی زبان در شیراز-تدریس خصوصی تافل در شیراز- دوره فشرده آیلتس در شیراز-بهترین استاد آیلتس در شیراز

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی